Крзно (кожа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Качулка со кастрење на азиски ракун

Вистинската кожа - крзното е најразвиениот дел на кожата исполнето со еластично ткиво кое и дава еластичност и цврстина на кожата. Во крзното се наоѓаат: