Крем за сончање

Од Википедија — слободната енциклопедија

Крем за сончање претставува фотопротективен топикален производ за кожа кој се користи како превенција од сончеви изгореници и рак на кожа. Препаратите за сончање доаѓаат во форма на лосиони, спрејови, гелови, пени и други топикални препарати. Кремите за сончање се користат како дополнителна заштита покрај соодветната облека, очилата за сонце и други форми на фотопротекција.

Филтрите кои влегуваат во составот на препаратите за сончање се делат во две групи: минерални (физички) (на пр., цинк оксид и титан диоксид) и хемиски.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Alain Ko, Stephen (2016-09-01). "Physical" vs. "chemical" sunscreens and other sunscreen myths“. KindofStephen. Посетено на 2022-01-09.