Крајслер (зграда)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зградата Крајслер гледана од Емпаер Стејт Билдинг.

Chrysler Building (транс. Крајслер Билдинг) е облакодер во ар деко стил, сместена на источната страна на Менхетн во Тртл беј ареата во пресекот на 42та Улица и авенијата Лексингтон. Таа е висока 319,5 метри и 11 месеци беше највисоката зграда сè додека местото не го зазема Емпаер Стејт Билдинг во 1931 година.

Историја[уреди | уреди извор]

Првобитно изградена за Крајслер Корпорацијата, зградата сега е во сопственост на корпорацијата TMW Real Estate(75%) и Tishman Speyer Properties(25%). Крајслер зградата е првиот објект во светот што ја поминал висината од 1000 стапки(305 метри). Засега е на третото место по висина во Њујорк. Зградата ја проектирал архитектот Вилијам Ван Ален(1883-1954). Нејзината стеснета купола од челик што нерѓосува остава впечатлива слика на небото над Менхетн. Голем дел од нејзините футуристички украси биле определени од нејзиниот сопственик Волтер П. Крајслер.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]