Краја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Краја
Место во Блајхероде
Селската црква
Селската црква
Краја is located in Германија
Краја
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Нордхаузен
Град Блајхероде
Основни податоци
Површина 4,43 км2
Надм. височина 269 м
Население 301  (31 декември 2017)
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NDH
Пошт. бр. 99752
Повик. бр. 036338
Координати 51°27′0″N 10°31′0″E / 51.45000° СГШ; 10.51667° ИГД / 51.45000; 10.51667Координати: 51°27′0″N 10°31′0″E / 51.45000° СГШ; 10.51667° ИГД / 51.45000; 10.51667

Краја (германски: Kraja) — село и поранешна општина во округот Нордхаузен, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2019 година претставува дел од градот Блајхероде.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа на подножјето на Блајхередер Берге. Највисоката точка во рамки на местото е 459,7 метри.

Низ местото тече истоимеимениот поток.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]