Краткоопашест поморник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Краткоопашест поморник
Научна класификација [ у ]
Класа: Птици
Ред: Дождосвирни
Семејство: Поморници
Род: Поморник
Вид: Краткоопашест поморник
Научен назив
Stercorarius parasiticus
(Linnaeus, 1758)
Синоними

Larus parasiticus Linnaeus, 1758

Краткоопашест поморник или граблив поморник (науч. Stercorarius parasiticus) — морска птица од семејството на поморниците (Stercorariidae). Тоа е миграциски вид кој се размножува во Северна Скандинавија, Шкотска, Исланд, Гренланд, Северна Канада, Алјаска и Сибир и презимува низ јужната полутопка. Клептопаразитизмот е главен извор на храна за овој вид за време на преселбата и зимата, и оттаму потекнува името.

Опис[уреди | уреди извор]

Темна морфа (Исланд)

Распознавањето е сложено поради сличностите со долгоопашестиот и широкоопашестиот поморник, и постоењето на три морфи на бои. Мал за скуа, краткоопашестиот поморник е долг 41-48 см, 107-125 см во распон на крилјата и тежи 300-650 грама.[2] Спојот на опашката на возрасното лице кое се размножува отпаѓа на околу 7 cm (3) од нивната должина. Возрасните со светло-морф имаат кафеав грб, главно бели долни делови и темни основни пердуви на крилата со бел „блесок“. Главата и вратот се жолтеникаво-бели со црна капа и има зашилена централна проекција на опашката. Темно-морфните возрасни се темно кафеави, а птиците од средна фаза се темни со нешто побледи долните делови, главата и вратот. Сите морфи имаат бело крило блесок.

Незрел краткоопашест поморник

Препознавањето на малолетниците е уште попроблематична, а тешко е да се одвојат краткоопашестите поморници од долгоопашестите. Краткоопашестите поорници се пообемни, пократки крилја и помалку личат на долгоопашести поморници. Тие се обично потопли тонови, со покафеави нијанси, наместо сиви. Сепак, тие го покажуваат истиот широк опсег на варијации на перјата. Летот е повеќе како сокол . Краткоошашестиот поморник е најчестиот од трите видови поморници што се гледаат од брегот.

Типичниот повик на овие птици е звук на назално мјаење, кој се повторува неколку пати на екранот. Нивниот повик за аларм е пократок звук.

Поведение[уреди | уреди извор]

Одгледување[уреди | уреди извор]

Јајца, колекција музеј Висбаден

Овој вид се размножува на севермиот дел на Евроазија и Северна Америка, со значителни популации дури на југ до северна Шкотска, во Шетланд и Оркни, надворешни Хебриди, Сатерленд, Кејтнес и некои острови во Аргил . Птиците во Северна Америка се размножуваат во Алјаска, Јукон, северозападните територии, Нунавут, брегот на заливот Хадсон и делови од северен Квебек и Нунацијавут .

Гнездење се случува на сува тундра, повисоките водопади и острови. Спојките се состојат од до четири маслиново-кафеави јајца. Јагерите обично молчат, освен кога мјаат и квичат додека се на терените за размножување. Како и другите поморници, ќе лета на чело на човек или лисица што се приближува до неговото гнездо.

Преселба[уреди | уреди извор]

Краткоопашестиот поморник е преселница која презимува на море во тропските предели и јужните океани. Додека голем дел од преселбата е преку море, пролетната преселба преку копно се случува во долината на реката Канинг, Алјаска, а копнената есенска преселба се јавува од северна Русија до Персискиот Залив меѓу евроазиските популации и преку Големите езера (особено езерото Онтарио ) меѓу американското население .[3]

Хранење[уреди | уреди извор]

Оваа птица ќе се храни со глодачи, инсекти, јајца, пилиња и мали птици во сезоната на парење, но поголемиот дел од нејзината исхрана (особено во зима и при преселба) се состои од храна што ја добива со ограбување на други птици (првенствено галебите и боцки ) на нивните улов во чин наречен клептопаразитизам.

Статус на зачувување[уреди | уреди извор]

Во 2018 година, Stercorarius parasiticus беше регионално ставена на листата на Загрозени во Исланд, од Најмалата загриженост во 2000 година, откако нивниот број драстично се намали во раните 2000-ти.[4] Таа е глобално наведена како најмала загриженост.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 BirdLife International (2018). Stercorarius parasiticus. Црвен список на загрозени видови. 2018: e.T22694245A132535550. doi:10.2305/IUCN.UK.2018-2.RLTS.T22694245A132535550.en. Посетено на 7 септември 2022.
  2. „Parasitic jaeger“. 2011. Архивирано од изворникот на 2011-11-06. Посетено на 2011-10-20.
  3. Sherony, Dominic F. (1999). „The Fall Migration of Jaegers on Lake Ontario“. Journal of Field Ornithology. 70 (1): 33–41. JSTOR 4514379 – преку JSTOR.
  4. https://www.ni.is/node/27109 Архивирано на 8 декември 2022 г. Kristinn Haukur Skarphéðinsson, "Kjói (Stercorarius parasiticus)," Icelandic Institute of Natural History, last updated October 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]