Кратковидост

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кратковидост
СинонимиМиопија
Дијаграм на кој се прикажани промените кај око со кратковидост
СпецијалностОфталмологија, оптометрија
СимптомиДалечните предмети изгледаат заматено, а блиските јасни, главоболка, напрегање на очите[1]
КомпликацииОдлепување на мрежницата, катаракта, глауком[2]
ПричинителиКомбинација на генетски и фактори од средината[2]
Ризик-факториРабота од близу, поголемо време поминато во затворен простор, фамилијарна историја[2][3]
Дијагностички методОфталмолошки преглед[1]
ПревенцијаНепозната
ТретманОчила, контактни леќи, хирургија[1]
Честота1.5 милијарда луѓе (22%)[2][4]

Кратковидост или миопија — болест на очите[5] при која фокусот на светлината се собира пред, наместо на мрежницата.[1][2] Како резултат на тоа, далечните предмети се заматени, а блиските се гледаат јасно.[1] Други симптоми може да вклучуваат главоболка и напрегање на очите.[1] Тешки форми на кратковидост се поврзани со зголемен ризик од одлепување на мрежницата, катаракта, и глауком.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 „Facts About Refractive Errors“. NEI. октомври 2010. Архивирано од изворникот 28 јули 2016. Посетено на 30 јули 2016.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 Foster PJ, Jiang Y (февруари 2014). „Epidemiology of myopia“. Eye. 28 (2): 202–8. doi:10.1038/eye.2013.280. PMC 3930282. PMID 24406412.
  3. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Pan2012.
  4. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Hol2014.
  5. „Myopia - EyeWiki“.