Крапски манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крапски манастир
Поглед на Крапскиот манастир
Информации
Целосно имеМанастир „Успение на Пресвета Богородица“ - Крапа
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наБогородица Марија
ЕпархијаПреспанско-пелагониска
ЦрквиЦрква „Успение на Пресвета Богородица“
Личности
Место
Местос. Крапа, Општина Македонски Брод Македонија Македонија
Координати41°33′06.81″N 21°18′43.82″E / 41.5518917° СГШ; 21.3121722° ИГД / 41.5518917; 21.3121722Координати: 41°33′06.81″N 21°18′43.82″E / 41.5518917° СГШ; 21.3121722° ИГД / 41.5518917; 21.3121722
Видливи остатоци1 црква, конаци, помошни објекти
Отворен за јавностда
Други информации(Ропотовска парохија)

Крапски манастир — нов манастир во поречкото село Крапа.[1][2]

Манастирската црква била прва подигната во текот на 1950-тите години, а на 24 јули 1977 година била осветена од страна на тивериополскиот епископ во својство на администратор на Преспанско-битолската епархија.[3]

Градби во манастирот[уреди | уреди извор]

Манастирскиот комплект е составен од: манастирската црква, манастирските конаци, како и други бројни помошни објекти.

Црква „Успение на Пресвета Богородица“[уреди | уреди извор]

Црквата „Успение на Пресвета Богородица“ е главната манастирска црква во целиот комплекс, по која е и наречен целиот манастир.

Била подигната благодарение на црковниот одбор во селото, предводен од селанецот Василко Петревски.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Ропотовска парохија“. Преспанско-пелагониска епархија. Посетено на 22 октомври 2017.
  3. 3,0 3,1 „Црква „Успение на Пресвета Богородица", село Крапа“. oldprilep.com. Архивирано од изворникот на 2014-03-09. Посетено на 22 октомври 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]