Крал и Шут

Од Википедија — слободната енциклопедија

Крал и Шут (руски: Корољ и Шут) бил руски панк-рок бенд од Санкт Петербург. Тие биле активни од 1988 до 2013 година. Народните приказни и легенди биле нивна инспирација, а во Русија оваа група има статус на легендарна. Групата „Крал и Шут“ престанала да постои во 2014 година. по смртта на нивниот пејач, Михаил Горшенев.

Историја[уреди | уреди извор]

Групата е формирана летото 1988 година во тогашниот Ленинград, денешен Санкт Петербург, под оригиналното име „Контора“. Вклучуваше и други училишта: Михаил „Горшок“ Горшенев, Александар „Балу“ Балунов и Александар „Поручник“ Шчиголев. Пејачот Андреј „Књаз“ Књазев се приклучил на бендот во 1990 година, а бас гитаристот Јаков Цвиркунов во 1997 година. Името на групата - „Кралот и Шутот“, е формирано во 1992 година, и до 1992 година се викале „Канцеларија“.

Текстовите на песната ги напишал Андреј Кназев и вклучуваат застрашувачки народни приказни за банди, пирати, тролови, духови и вампири, како и легенди од словенската митологија. Но, многу песни имаат смешен, саркастичен, ироничен карактер (црн хумор). Членовите на групата носеле хорор шминка како американската панк-рок група „ Мисфитс“.

Првиот албум на групата е снимен во 1991 година. година во полупрофесионални студија и емитувани на радио, по што групата одржувала концертни турнеи во клубовите во Санкт Петербург (првиот концерт се одржал во клубот „Тамтам“, каде што одржале концерти на руски јазик рок групите „Химера“ и „Текилајацз“).1993 година година, групата започнала да одржува концерти во Москва.

Во 1994 година, групата издала исто толку копии од аудио-лентата „Биди дома, патнику“. Во 1997 година, песните од оваа аудиокасета биле повторно снимени на вториот албум „Мажите јадеа месо“. Но, првиот официјален албум на групата „Камен на главата“ е произведен во 1996 година со етикетата „Мелодија“. Оттогаш се произведени многу албуми. Првото видео е произведено во 1998 година. години на песната „Мажите јадеа месо“.

Пејачот на групата Михаил Горшенјов починал на 18 јули 2013 година во Санкт Петербург. Причината за смртта е срцева слабост. По последната концертна турнеја (есен, зима 2013), бендот престанал да постои во јануари 2014 година. Членовите на групата основале нова група „Северна флота“.

Состав[уреди | уреди извор]

  • Михаил Горшенев - вокал
  • Андреј Књазев - вокал
  • Јаков Цвиркунов - гитара
  • Дмитриј Ришко - виолина
  • Сергеј Захаров - тапани
  • Александар Шчиголев - асистент вокал

Надворешни врски[уреди | уреди извор]