Пребонд

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Крал Пребонд)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Пребонд (латински: Rex Prebond, Rex Prebont или Rex Prebondus) бил вториот познат крал на првата средновековна македонска држава наречена Македонска Славинија. Тој владеел во 70-те години на 7 век.