Крал Петар Први (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Кралот Петар Први е српски филм од 2018 година.[1]

Во режија на Петар Ристовски, филмот е заснован на романот Чорапи на кралот Петар, на Милован Витезовиќ, објавен во 1994 година а напишан од Милован Витезовиќ, Владимир Симиќ и Владимир Ќосиќ.[2]

Дејство[уреди | уреди извор]

Според вистинската приказна за српскиот крал Петар Караѓорѓевиќ, сместена за време на Првата светска војна. Иако победниците во првите две битки, српската војска, десеткувана и гладна, морала да се повлече низ ледените албански планини. На кралот Петар му се чинело дека сè е изгубено, додека не нашол утеха во заветот што и го дал на мајката на војникот: дека ќе го најде нејзиниот син меѓу изгубените војници и ќе му даде парот чорапи што мајка му ги направила за него.[1]

Петар Караѓорѓевиќ, како млад човек, бил протеран од Србија од страна на ривалската династија Обреновиќ. Никогаш не успеал да воспостави силна врска со земјата од која што дошол, со луѓето чиј потенцијален крал е, ниту со титулата што со право му припаѓала. Поради сплет на историски околности, тој се вратил во својата татковина, на суд вовел парламентарна демократија и ја започнал реконструкцијата на Србија. Но, Србија не смеела да напредува. Првата светска војна започнала со атентатот во Сараево. По две херојски битки на Цер и Колубара, владата одлучила дека повлекувањето е неизбежно. За време на болното повлекување низ албанските планини, кралот ја запознал Маринка, мајката на војникот Маринко. Не можејќи да го најде својот син во бескрајните колони на војската и народот што се повлекува, таа бара да и вети самиот крал дека ќе му предаде пар чорапи што таа ги плетела наместо тоа. За жал, кралот предоцна го наоѓа замрзнатиот Маринко, а Маринка умира на гробот на еден млад австриски војник, оплакувајќи го во името на сите мајки сите синови - невини жртви на војната.[3] Со страшни загуби српската војска стигнува до Крф и до островот Видо - островот на смртта, но и на српското воскресение! Пред неговата смрт, Петар Велики подигнал споменик на Маринка во нејзиното словачко село.

Има една желба на смртната постела: да облечат еден пар чорапи кои не успеал да му ги однесе на Маринко.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Краљ Петар I“. Филмски центар Србије. Архивирано од изворникот на 2021-02-12. Посетено на 5. 2. 2021. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. "Snimiću vestern o kralju Petru I, čoveku od krvi i mesa, a ne ikoni"
  3. Завршен филм о краљу Петру („Политика”, 2. август 2018)
  4. „LAZA RISTOVSKI: Film "Kralj Petar Prvi" smo napravili u slavu Srbije“. Архивирано од изворникот на 06. 12. 2018. Посетено на 05. 12. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)

Белешки[уреди | уреди извор]

  • Премиерата била планирана за 11 ноември 2018 година, но премиерата била продолжена поради обемот и поголемите барања на производство во постпродукцискиот процес.

На екипата и преостанале уште неколку дена од снимањето во Грција на островот Крф, каде што требало да се снима јадрото и повторното раѓање на државата Србија по огромните загуби, кои требало да бидат најважните и најпродукциските и најскапите сцени во филмот и филмска реализација.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Кралот Петар Први на Синесеум (на српски)
  • Краљ Петар Први у славу Србије на веб-страницата (јазик: англиски)