Прејди на содржината

Крал Артур (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Крал Артур“
Податотека:Movie poster king arthur.jpg
Theatrical release poster
РежисерЕнтони Фукуа
ПродуцентЏери Брукхајмер
СценаристДавид Францони
Главни улоги
МузикаХанс Цимер
КинематографијаСлавомир Иџијак
МонтажаКонард Буф
СтудиоTouchstone Pictures
Jerry Bruckheimer Films
World 2000 Entertainment
Green Hills Productions
ДистрибутерWalt Disney Studios Motion Pictures
Премиерајули 7 2004 (2004-07-07)
Времетраење126 минути
142 минути
ЗемјаСАД
Обединето Кралство
Ирска
Јазиканглиски
Буџет$120 милиони
Бруто заработка$203.6 милиони

Крал Артур — британско-американски историски авантуристички филм од 2004 година во режија на Ентони Фукуа и напишан од Давид Францони. Главната улога ја играат Клив Овен како Крал Артур, Јоан Грифид како Ланселот и Кира Најтли како Гвиневир, заедно со Стивен Дилејн, Реј Винстон, Хју Данси итн. Филмот бил снимен во Ирска, Англија и Велс[1].

Воинот на Гиневер е поблизок до античката кралица Medb (романтизирана погоре) на ирскиот Táin Bó Cúailnge отколку со легендата Гвиневер на Артурија. Од J.C. Leyendecker, 1916 година
  1. „King Arthur (2004) Filming Locations“. IMDB. IMDB. Посетено на 20 February 2018.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
Викицитат има збирка цитати поврзани со: