Кралско село Котроманиќево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Кралското село Котроманиќево е туристичко етно-село во близина на Добој, изградено во привлечна природна средина, веднаш до главниот пат што води од Добој до Дервента.

Позиција[уреди | уреди извор]

Кралското село Котроманиќ се наоѓа 40 километри од Добој, главниот пат кој ги поврзува планините Озрен и Вучијак со рамнините Посавина. Селото е изградено на брегот на Величанка, река која е исклучително богата со рибја фауна и школки (што сведочи за неговата чистота), а целата област го прави природен амбиент идеален за одмор и рекреација.[1] Во непосредна близина на Котроманиќевo, во селото Ритешиќ во Вучијак (Зворничко-тузланска епархија), се гради првиот манастир на св. Матрона во Москва, а воедно и првиот манастир во Република Српска е посветен на руски светец.[2]

Објекти на комплексот[уреди | уреди извор]

Кралското село е изградено користејќи првенствено природни материјали, при што примарна цел е да биде место кое се враќа со својата содржина и понуда во време кога српското кралско семејство Котроманиќи владеело со територијата на праисториската Босна, со што се потсети на животот на предците и нивната приврзаност кон нивната татковина. Со бројни детали собрани во оваа област, реплики на средновековни објекти, голем број куќи и колиби, рекреативни објекти и рекреација, кралското село е еден од туристичките бисери на Република Српска.[3]

Активности[уреди | уреди извор]

Активности кои можат да се реализираат како дел од посетата на кралското село Котроманиќево се бројни. Поаѓајќи од прошетка низ недопрената природа на Вучијак, па сè до средновековните тврдини во околината сместена во општините Добој, Модрича, Маглај и Тешањ. Она што е еден вид печат на ова етно-село е организирањето на витешки и средновековни вечери, кои го поттикнуваат животот на Котроманиќ, како и организиран лов со локални здруженија, ловечки собири, риболов на Босна, Величанка и Укрина, параглајдерство во Озрен, возење на велосипед покрај Преслица, Озрен, Вучијак и Крњина, како и голем број спортски активности.[4]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Етно-село Котроманићево“. Туристичка организација Републике Српске. Посетено на 19 јули 2016.
  2. „Први манастир Свете Матроне Московске“. Епархија зворничко-тузланска. Архивирано од изворникот на 11 октомври 2014. Посетено на 19 јули 2016.
  3. „Етно-село Котроманићево“. visitmycountry.net. Посетено на 19 јули 2016.
  4. „Додатна понуда“. Краљевско село Котроманићево. Посетено на 19 јули 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Официјално семрежно место на Котроманиќево