Кралски манастир Санта Марија де Гвадалупе

Координати: 39°27′10″N 5°19′39″W / 39.45278° СГШ; 5.32750° ЗГД / 39.45278; -5.32750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кралски манастир Санта Марија де Гвадалупе
светско наследство на УНЕСКО
Критериумiv, vi
Навод665
Запис1993 (17 заседание)

Манастирот Санта Марија де Гвадалупе (шпански: Real Monasterio de Santa María de Guadalupe) е манастир кој се наоѓа во Кацерес, Екстремадура, Шпанија. Во текот на повеќе од четири векови, манастирскиот комплекс бил најважните христијански светилишта во земјата. Денеска, тој е вклучен во списокот на светско и културно наследство во Европа.

Манастирот бил изграден во текот на 13 век. Според легендата, некој овчер на брегот на реката Гвадалупе пронашол статуа на Света Гвадалупе, која по се изгледа била сокриена од страна на месните жители по инвазијата на муслиманите на полуостровот во почетокот на 8 век. На местото каде што била откриена, денеска има капела.

Наводи[уреди | уреди извор]

39°27′10″N 5°19′39″W / 39.45278° СГШ; 5.32750° ЗГД / 39.45278; -5.32750 Предлошка:World Heritage Sites in Spain