Кралскиот воз (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Кралскиот воз“ (српски: Краљевски воз) — југословенски филм од 1981 година во режија на Александар Ѓорѓевиќ. Главните улоги ги играат: Љубиша Самарџиќ, Сања Вејновиќ, Звонко Лепетиќ, Миодраг Крстовиќ итн.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Во август 1941 година, еден железничар поаѓа со воз за Краљево, а со себе носи документи на Врховниот штаб на Народноослободителната војска. Германците и полицијата знаат за пратката и преземаат активности за да го фатат. Во вагонот во кој е скриен железничарот се наоѓа и една побегната Еврејка. Станицата во Краљево е блокирана, а во возот се наоѓа најдобриот германски агент. Откако не успева да воспостави контакт со соработниците на партизаните, железничарот се пресметува со агентот на перонот, а потоа по него започнува голема потера...

Наводи[уреди | уреди извор]