Кралска национална библиотека на Холандија

Координати: 52°4′50.37″N 4°19′36.35″E / 52.0806583° СГШ; 4.3267639° ИГД / 52.0806583; 4.3267639
Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Кралска национална библиотека на Холандија
Националната библиотека на Холандија
Карта
ЗемјаХоландија
Типнационална библиотека
Основана1798; пред 225 години (1798)
МестоХаг
Координати52°4′50.37″N 4°19′36.35″E / 52.0806583° СГШ; 4.3267639° ИГД / 52.0806583; 4.3267639
Фонд
Обем7 милиони печатени предмети: над 115 kм (377,000 ст) на книги, весници, списанија и микроформи [1]
Пристап и употреба
Членови16,975
Други информации
Буџет€53 милиони
ДиректорЛили Книблер
Кадар412
Службена страницаkb.nl/en
Карта


Кралската библиотека на Холандија ( холандски : Koninklijke Bibliotheek или KB ; Кралска библиотека ) е национална библиотека на Холандија, со седиште во Хаг, основана во 1798 година [2] [3] КБ собира сè што е објавено во Холандија и во врска со тоа, од средновековна литература до денешните публикации. Во складиштата се чуваат околу 7 милиони публикации, вклучувајќи книги, весници, списанија и мапи. KБ нуди и многу дигитални услуги, како што се националната онлајн библиотека (со е-книги и аудио книги), Delpher (милиони дигитализирани страници) и The Memory. Од 2015 година, КБ има координативна улога за мрежата на народната библиотека. [4]

Историја[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „KB in a nutshell“. Архивирано од изворникот на 2018-07-16. Посетено на 2021-12-04.
  2. „Koninklijke Bibliotheek / Royal Library of the Netherlands“. The Conference of European National Librarians (CENL) (англиски). Архивирано од изворникот на 2020-06-07. Посетено на 2020-05-23.
  3. „Dutch Royal Library | library, The Hague, Netherlands“. Encyclopedia Britannica (англиски). Посетено на 2020-05-23.
  4. „The National Library of the Netherlands - Digital Preservation (Library of Congress)“. www.digitalpreservation.gov. Посетено на 2020-05-23.