Кралска академија на уметностите (Шведска)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Зградата на Кралската академија на уметностите во Стокхолм

Кралската академија на уметностите (швед. Kungliga Akademien för de fria konsterna) е една од кралските академии во Шведска. Основана е во 1773 во Стокхолм од страна на кралот Густав III. Академијата е независна организација која има за цел да го негува и развива сликарството, вајарството, архитектурата и другите ликовни уметности.

Во состав на академијата работела Кралската уметничка школа, сè до 1978, кога се одвоила како независна установа под капата на министерството за образование.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]