Кралој Загони (Враниште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кралој Загони
археолошко наоѓалиште
Кралој Загони is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кралој Загони
Кралој Загони
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°12′42″N 20°39′51″E / 41.21167° СГШ; 20.66417° ИГД / 41.21167; 20.66417Координати: 41°12′42″N 20°39′51″E / 41.21167° СГШ; 20.66417° ИГД / 41.21167; 20.66417
Основни податоци
Име Кралој Загони
Место Враниште
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кралој Загони е археолошки локалитет во близина на струшкото село Враниште. Локалитетот претставува населба од неолитско време.[1] Денес, на местото се наоѓаат ниви, на чијашто површина се среќаваат фрагменти од керамички садови, камени и кремени орудија.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Р. Пашиќ: „Неолитски наоѓалишта во Охридско“, „Лихнид“, I, Охрид, 1957.
  2. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.