Кралица Елизабета (острови)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Кралица Елизабета острови, северна Канада.
  Нунавут
  Северозападни територии
  Квебек
  Гренланд

Островите Кралица Елизабета се островска група во северна Канада. Како дел од канадскиот арктички архипелаг, ги опфаќа сите острови со северна географска должина 74 степени 30 минути, вклучувајќи ги островските групи Пари и Свердрап. Островите, од кои најголеми се Елсмер, Мелвил, Девон и Аксел Хајберг и зафаќаат целосна површина од 390.000 km2.

Историја[уреди | уреди извор]

Најверојатно за прв пат биле посетени од Викинзите пред околу 1000 год. Биле само делумно истражени(1615-16) од англиските морепловци Вилијам Бафин и Роберт Бајлот. Островите, кои административно поделени меѓу Северозападните територии и Нунавут, го добиле името во 1953 год. во чест на кралицата Елизабета II.

Видете исто така[уреди | уреди извор]