Крави на ливадата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крави на ливадата
Творец Винсент ван Гог
Година 1883 (1883)
Димензии 31.5 см × 44.0 см
Место Приватна збирка (F15, JH387)[1]
Фотографијата со слаб квалитет.

Крави во ливадата е слика со масло создадена во 1883 година од Винсент ван Гог.[2] Сликата претходно била позната само по една многу лоша фотографија.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Brooks, D. „Cows in the Meadow“. The Vincent van Gogh Gallery, endorsed by Van Gogh Museum, Amsterdam. David Brooks (self-published). Посетено на 27 октомври 2020.
  2. "Cows in the Meadow" Van Gogh Gallery. Посетено на 27 октомври 2020.
  3. Hulsker, Jan (1986). The Complete Van Gogh: Paintings, Drawings, Sketches. Random House. стр. 90. ISBN 0-517-44867-X.