Коџа Дере

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Коџа Дере
Други имињаКоџа Дере
Слив
Главен изворПлачковица ()
УстиеОраховачка Река (кај Радовиш)
ТечениеПладнишка РекаСтара Река
Сливна повр.180 км2
Физички особености
Должина30 км

Коџа Дере — река на јужната падина на Плачковица, североисточно од Радовиш, притока на Ораховачка Река, која пак е притока на Пладнишка Река која се влева во Стара Река (Радовишка).[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014) (на македонски). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 39. ISBN 978-9989-2117-6-8.