Коњско опавче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Коњско опавче
Equisetum telmateia
Equisetum telmateia со вител (на секое коленце) од гранчиња и ливчиња чии врвови се темно обоени.
Научна класификација
Царство: Растенија
Оддел: Папрат
Класа: Equisetopsida
Ред: Коњски опавчиња
Семејство: Equisetaceae
Род: Коњско опавче
Л.
Типски вид
Equisetum arvense
Л.
Синоними[1]
  • Allostelites Бернер
  • Hippochaete Милде

Коњско опавче или пршлика (науч. Equisetum) — род на васкуларни растенија кои се размножуваат со спори наместо со семиња. Родот вклучува 15 видови. Тоа е единствениот рецентен род во класата Equisetopsida, која скорешни молекуларни анализи ја сместуваат во одделот на папрати (Pteridophyta). Познати се и други редови од Equisetopsida од фосилните пронајдоци кои биле важни членови на светската флора за време на карбонот.

Видови[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Equisetum L.“. Plants of the World Online. Board of Trustees of the Royal Botanic Gardens, Kew. 2017. Посетено на 15 ноември. Проверете ги датумските вредности во: |access-date= (help)