Коњски споменик на Александар III (Фабержеово јајце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Коњски споменик на
Александар III
Alexander III Equestrian Faberge egg 01 by shakko.jpg
Година на изработка1910
НарачателНиколај II
ПримателМарија Фјодоровна
Моментален сопственик
Индивидуална или институционалнаПалата на оружјето, Москва
Дизајн и материјали
Употребен материјалкварц, платина, дијаманти, злато, кристал

Коњски споменик на Александар IIIфабержеово јајце изработено под надзор на Карл Фаберже во 1910 година, за последниот цар на Русија, Николај II.

Царот Николај го претставил јајцето на својата мајка, царица Марија Фјодоровна, сопруга на претходниот цар Александар III.

Во моментов се наоѓа во Палата на оружјето во Кремљ во Москва.