Коњичка полиција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Коњичка полиција во Бразил

Коњичка полиција (на англиски: Mounted Police) — полициска единица која врши патрола со помош на коњ или камила. Најчесто служат во рурални средини како шуми или во метрополите каде што должностите може да им бидат живописни или церемонијални, но исто така сè почесто се користат и во протести поради нивната мобилна маса и предност во висината.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (англиски)%5b%5bКатегорија:Статии со надворешни врски на англиски%5d%5d „Кучешка единица: Должности и одговорности“ Проверете ја вредноста |url= (help). The New York Times City Room Blogs. Посетено на 2017-08-10.