Коњарска Река (притока на Црна Река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Коњарска Река)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Коњарска Река
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворпод Кајмакчалан
2.260 m
УстиеЦрна Река
550 m
Сливна повр.63 km²
Физички особености
Должина15 km

Коњарска Река е десна притока на Црна Река. Извира на планината Ниџе, под врвот Кајмакчалан на надморска височина од 2.260 m. Во Црна Река се влива под ридот Врх на надморска височина од 550 m.