Прејди на содржината

Кој го намести Жан Мусташ?

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Кој го намести Жан Мусташ?“ (италијански: Chi ha incastrato Jean Moustache?) - роман за деца, дело на италијанските писатели Алесандро Гати и Давиде Моросиното и на илустраторот Стефано Туркони. Книгата е прв дел од серијалот „Мачки детективи“. Првобитно, книгата била објавена во 2014 година од издавачката куќа „Edizioni Piemme“ S.p.A.[1]

Изданија на македонски јазик[уреди | уреди извор]

Книгата е издадена на македонски јазик во 2015 година од Арс ламина - публикации, како дел од едицијата „Бестселери за деца“. Преводот од италијански јазик го извршила Анета Симовска. Лектурата е дело на Јасмина Ѓоргиева, а техничкото уредување е направено во Арс Ламина - публикации. Книгата е отпечатена во печатницата „Бранко Гапо - графичко производство“ од Скопје, во тираж од 1.000 примероци. Таа има 132 страници, со формат од 12 x 20 сантиметри. Книгата е каталогизирана во НУБ „Св. Климент Охридски“ - Скопје и ја носи меѓународната ознака: ISBN 978-608-229-939-6 (едицијата) и ISBN 978-608-229-930-3.[2]

Содржина[уреди | уреди извор]

Книгата има десет глави:[3]

 • Воспитување на мачките
 • Излет во мачешкиот мрак
 • Мачки во акција!
 • Остриги и ракови
 • Препечена бонбона
 • Слаткар во неволја
 • Расфрлани ливчиња
 • Ноќен телефонски повик
 • Четири мачки и едно писмо
 • Прошетка покрај Сена

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. А. Гати - Д. Моросиното, Мачки детективи: Кој го намести Жан Мусташ? Скопје: Арс ламина - публикации, 2015.
 2. А. Гати - Д. Моросиното, Мачки детективи: Кој го намести Жан Мусташ? Скопје: Арс ламина - публикации, 2015.
 3. А. Гати - Д. Моросиното, Мачки детективи: Кој го намести Жан Мусташ? Скопје: Арс ламина - публикации, 2015.