Којлуото

Од Википедија — слободната енциклопедија
Којлуото
Koiluoto-en.svg
Географија
МестоБалтичко Море
Површина0,03 км2
Должина0,2 км
Ширина0,11 км
Управување
ПокраинаКименлаксо
Федерален субјектЛенинградска област
Демографија
Население0

Којлуото (руски: Койлуото) ― остров во заливот Виролахти на Финскиот Залив. Поделена е по границата меѓу Русија и Финска.[1]

Островот е приближно 200 метри долг и 110 метри широк.

Од двете страни, островот е дел од граничната зона и е забранет за широката јавност.

Наводи[уреди | уреди извор]