Којанискаци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Којанискаци“
Koyaanisqatsi poster.jpg
Режисер Годфреј Реџио
Продуцент Годфреј Реџио
Музика Филип Глас
Кинематографија Рон Фрике
Монтажа Алтон Валпол
Рон Фрике
Студио Institute for Regional Education
Дистрибутер Island Alive
New Cinema (дистрибутер)
Премиера 28 април 1982
Времетраење 86 минути
Држава САД
Буџет $2,5 милиони
Бруто заработка $3,2 милиони

Којанискаци (англиски: Koyaanisqatsi), познат и како Којанискаци: Живот надвор од рамнотежа — филм од 1982 во режија на Годфри Реџио со музика компонирана од страна на Филип Глас и кинематографија на Рон Фрике.

Филмот се состои главно од забавени и снимки во постепено забрзано развивање на различни пејсажи во САД. Визуелниот тонски поем не содржи никаков дијалог ниту воклано раскажување. Тонот е распределен по подреденоста на сликите и музиката. Реџио го објаснува недостигот на дијалог преку следната изјава: „Овој филм нема јазик не поради недостигот од љубов кон него туку поради тоа што од моја гледна точка, јазикот е во состојба на масовно понижување и омаловажување. Тој повеќе не го опишува светот во кој што живееме“."[1] Значењето на зборот Којанискаци (Koyaanisqatsi) во превод од јазикот Хопи значи „живот надвор од рамнотежа“.[2] Овој филм е прв од трилогијата Каци. Другите два филмови од оваа трилогија се Повакаци (1988) и Накојкаци (2002). Трилогијата ги отсликува различните аспекти во врската помеѓу луѓето, природата и технологијата. Којанискаци е најпознат филм од трилогијата и се смета за култен филм. Сепак, поради проблеми во авторските права, филмот бил повлечен од производство во почетокот на 90-те.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Carson, Greg (director). (2002). Essence of Life. [DVD]. MGM Home Entertainment. 
  2. „Glass Reflections“. http://www.philipglass.com/music/recordings/glass_reflections.php. посет. 2 март 2009 г. 
  3. „Koyaanisqatsi“. Spirit of Baraka. 21 мај 2007. http://www.spiritofbaraka.com/koyaanisqatsi. посет. 28 мај 2008 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]