Коце Солунски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Коце Солунски — прозаист и поет. Роден е на 30 март 1922 година во Прилеп. Завршил Филозофски факултет во Скопје. Бил член на редакцијата на литературното списание „Стремеж“ од Прилеп. Член на ДПМ од 1961 година. Добитник е на наградите: „13 Ноември“, „1 Мај“, „4 јули“.

Книжевно творештво[уреди | уреди извор]

 • Трагите не се завеани (роман, 1960)
 • Втората македонска (повест, 1963)
 • Бунт и младост (портрети, 1965)
 • Мирче Ацев (романизирана биографија, 1968)
 • Божана (радио-драма, 1970)
 • Факелот (драма, 1971)
 • Кузман (романизирана биографија, 1973)
 • Трагите се завеваат (роман, 1983)
 • Бале (романизирана биографија, 1984)
 • Трагите на Раде Металец (романизирана биографија, 1984)
 • Михајло Апостолски (романизирана биографија, 1993)
 • Искри (поезија, 1998), Незаборав (поезија, 1998)

Починал во мај 2007 г.