Кохелзеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кохелзеј
20061229-Kochelsee vom Herzogstand MQ.jpg
From Herzogstand (December 2006)
Координати47°38′46″N 11°20′14″E / 47.64611° N; 11.33722° E / 47.64611; 11.33722Координати: 47°38′46″N 11°20′14″E / 47.64611° N; 11.33722° E / 47.64611; 11.33722

Кохелзеј или езерото Кохел се наоѓа 70 километри јужно од Минхен на работ на Баварските Алпи . Западната третина од езерото лежи во границите на градот Шлехдорф, додека остатокот му припаѓа на Кохелам Зе . Јужниот раб на езерото лежи против планините, а северниот брег се граничи со бог . Историјата на населбата Кохел (претходно Quochcalun ) започнува со ,,Birg bei Altjoch'', камен екструзија на брегот на езерото. Името Кохел е изведено од латинската кокула, што значи глава или конус.

Лоичак се влева во езерото во Шлехдорф и излегува во Кохел ам Зе. Слична количина на вода тече во езерото од Исар низ езерото Валхенска централа .

Потекло[уреди | уреди извор]

Езерото е создадено во текот на последниот леднички период на сегашното ледено доба од глечер Лозач-Исар. Дното на глечерот го извади лебедењето. Полето потоа се наполнило со вода на крајот на ледничкиот период. Северниот крај на езерото ги засилува формирачките бомби.

Населени места[уреди | уреди извор]

Следните населби го граничат езерото:

  • Кохел ам Зе
  • Раут (дел од Шлехдорф)
  • Шледорф
  • Алтојч (дел од Кочел ам Зее)

Сите се дел од областа Бад Тељц Вољфратсхаузен