Прејди на содржината

Которе

Од Википедија — слободната енциклопедија

Которе (албански: Kotorr) е село во Косово, сместено во регионот на градот Србица и во округот Косовска Митровица. Според пописот на население од 2011, во селото живеат 279 жители, сите Албанци.

Географија

[уреди | уреди извор]

Историја

[уреди | уреди извор]

Демографија

[уреди | уреди извор]
Зеленило во Котор
Обработлива почва