Котон Граунд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Котон Граунд
Cotton Ground
Mестоположба
Координати

Erioll world.svg 17°10′″, 62°37′″

Часовен појас UTC -4
Општи податоци
Име
- изворно
Котон Граунд
  Cotton Ground
Управа
Држава Свети Кристофер и Невис
Остров Невис
Парохија Сент Томас Лоуленд
Географија
Надморска височина 24 m
Население
Население 486

Котон Граунд (англиски: Cotton Ground) е мало гратче (село) на островот Невис во Свети Кристофер и Невис. Котон Граунд е главен административен центар на парохијата Сент Томас Лоуленд. Гратчето има околу 486 жители.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 17°10′N 62°37′W / 17.167° N; 62.617° W / 17.167; -62.617