Котолета

Од Википедија — слободната енциклопедија
Телешко миланезе со компири

Котолета (италијански изговор: [kotoˈletta]; од костолета што значи „мало ребро“, поради реброто што останува залепено за месото за време и по готвењето) е италијански збор за котлета со телешко панирање. Постојат неколку варијации, во Италија како и во други земји, поради италијанската дијаспора.

Италија[уреди | уреди извор]

Ломбардија[уреди | уреди извор]

Телешко миланезе со додаток од рижото ала Миланезе

Котолета ала миланезе (по местото на потекло, Милано) е пржена телешка котлета похована слична на Винер Шницел, но варена со коска. Традиционално се пржи во прочистен путер. Поради својата форма, често се нарекува oreggia d'elefante на милански или orecchia d'elefante на италијански, што значи слоново уво.[1]

Емилија-Ромања[уреди | уреди извор]

Котолета ала Болоњезе (по местото на потекло, Болоња) е сличен на миланезе, но топено сирење пармезан и парчиња пршута се ставаат над пржениот телешки котлет.[2]

Сицилија[уреди | уреди извор]

Котолета ала палермитана (по местото на потекло, Палермо) е слично на миланезето, но телешкото месо се мачка со маслиново масло, а потоа се пече или на скара наместо да се пржи. Презлата често се меша со магдонос и пекорино сирење, а за разлика од миланскиот котлет, котлетот Палермитана нема јајца.[3]

Аргентина[уреди | уреди извор]

Миланеса

Различни јадења со печено месо подготвени во Аргентина се инспирирани од cotoletta alla milanese и се познати како миланеса. Во Аргентина и Уругвај, Миланеса а ла наполитана се прави слично на котолетата со подготовка од сирење и домат.[4]

Соединети Држави[уреди | уреди извор]

Телешкото пармиџина е италијанско-американски хибрид на котолета и традиционалното италијанско јадење пармиџиана ди меланзане, кое се состои од пржено телешко котлет, но подготвено е на сличен начин како пармиџина ди меланзан, заменувајќи го модар патлиџан со телешко.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „I trucchi per fare una cotoletta alla milanese perfetta, croccante fuori e succosa dentro“ (Italian). esquire.com. 6 November 2019.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. „Cotoletta alla bolognese“ (Italian). accademiaitalianadellacucina.it.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. „La cotoletta alla palermitana“ (Italian). corriere.it. 10 July 2012.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  4. Receta de Milanesa a la napolitana Recetas Gratis. Retrieved: 2012-11-09. (на шпански)