Прејди на содржината

Котелски мост

Координати: 40°19′42.1″N 20°59′44.4″E / 40.328361° СГШ; 20.995667° ИГД / 40.328361; 20.995667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Котелски мост
Γεφύρι Παλιάς Κοτύλης
Координати40°19′42.1″N 20°59′44.4″E / 40.328361° СГШ; 20.995667° ИГД / 40.328361; 20.995667
ПреминуваКотелска Река
МестоКотелци, Нестрамско, Егејска Македонија
Особености
Видлачен
Материјалкамен
Распони1
Историја
ЗавршенXIX век
Местоположба
Карта

Котелски мост (грчки: Γεφύρι Παλιάς Κοτύλης) — стар османлиски камен мост крај напуштеното нестрамско село Котелци.

Мостот е изграден во XIX век. Се наоѓа зад „Св. Ѓорѓи“ на Котелска Река која се спушта од Кула (Пиргос) и ги поврзува селските маала. Има еден лак.[1]

  1. „Βόλτα στα Πέτρινα Γεφύρια του Νομού Καστοριάς“. About Kastoria. 25 февруари 2016. Посетено на 22 декември 2020.