Котантен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Котантен
Шербуршки Полуостров
Cotentîn
Carteroute50.jpg
Полуостровот Котентин (познат и како Шербуршки Полуостров) во Нормандија
Географија
Соседни водни површиниЛаманш
Управување
Франција
РегионНормандија
ДепартманМанш
Демографија
ЈазициНормански

Котантен (француски: Cotentin, норманд. Котентин ) познат и како Шербуршки Полуостров е полуостров во Нормандија која е дел од северозападниот брег на Франција. Се протега во Ла Манш кон Велика Британија. На запад од него се наоѓаат Каналските Острови, а на југозапад се наоѓа полуостровот Бретања. Полуостровот Котантен е дел од Арморискиот масив  (со исклучок на низинскиот дел кој што лежи во Парискиот Басен) и се наоѓа помеѓу устието на реката Вире и заливот Мон Сен Мишел.

Името го добил по градот Кутанс, кој пак е именуван по императорот Констанциј Хлор. Животот на Котентин од 19 век е тематика на многу романи на Барбе д'Оревили.

Население[уреди | уреди извор]

Најголем град на полуостровот е Шербур на Котентин, најголемо пристаниште на северниот брег на Франција, со население од околу 120.000 жители. На полуостровот живеат вкупно околу 250.000 луѓе

На територијата на полуостровот се наоѓаат и следните населби:

Cotentin.jpg

Наводи[уреди | уреди извор]