Костомарски манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Костомарски манастир
Поглед на манастирот (во позадина е градот Пробиштип)
Информации
Целосно имеКостомарски манастир
Други имињаМанастир „Св. Троица“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвета Троица
ЕпархијаБрегалничка
ЦрквиЦрква „Св. Троица“
Личности
Место
МестоДренак, Општина Пробиштип Македонија Македонија
Координати41°57′29″N 22°08′21″E / 41.95806° СГШ; 22.13917° ИГД / 41.95806; 22.13917Координати: 41°57′29″N 22°08′21″E / 41.95806° СГШ; 22.13917° ИГД / 41.95806; 22.13917
Видливи остатоциедна црква, чешма, конаци, помошни објекти
Отворен за јавностда
Други информации(Втора пробиштипска парохија)

Костомарски манастирманастир во североисточниот дел на Македонија, во селото Дренак.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Манастирот е сместен на врвот од ридот Костомар, по кого е и наречен, дел од планинскиот масив Манговица. До него води земјен пат, кој започнува од селото Дренак.

Градби[уреди | уреди извор]

Во склоп на манастирот влегуваат една црква, чешма, конаци во изградба и помошни објекти.

Црква „Св. Троица“[уреди | уреди извор]

Црквата е единствениот храм во манастирот.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]