Костелска тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Костелска тврдина
Kosova graščina
Kostel-grad.jpg
Општи податоци
ГрадКостел
ЗемјаСловенија

Костелската тврдина е замок кој се наоѓа во градот Костел, во Словенија[1]. За првпат тврдината споменува во 1336 година како Castrum Grafenwarth, а сегашното име за првпат се споменува во 1449. Замокот е опкружен од два метри висок ѕид со пет одбранбени кули кои биле изградени по налог на Фредерик II.

По 1456 година, замокот бил преземан од страна на Хабсбуршката монархија. Во текот на 15 век и 16 век замокот претставувал важна стратеѓка фортификација која служела против нападите на Османлиското Царство. Замокот на неколкупати бил на удар на Османлиите. Во него биле населени пребегнатите Ускоци од териториите кои претходно биле заземени од Османлиите.

Наводи[уреди | уреди извор]