Костадинци (Конче)

Координати: 41°30′13″N 22°22′53″E / 41.50361° СГШ; 22.38139° ИГД / 41.50361; 22.38139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Костадинци


Местоположба 41°30′13″N 22°22′53″E / 41.50361° СГШ; 22.38139° ИГД / 41.50361; 22.38139
Основни податоци
Место Конче
Општина Конче
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Костадинциархеолошко наоѓалиште кај радовишкото село Конче, Општина Конче. Претставува населба од доцноантичкото време.

На простор од 200 x 100 м, што се нао|а на околу 5 км североисточно од селото, има множество фрагменти од керамички садови, питоси, имбрекси и градежен материјал. Најверојатно на населбата и припаѓаат и могилите од локалитетот Денчина Чука. Според селската легенда, се работи за остатоци од старото село Конче, подигнато од цар Константин, напуштено поради чума.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 329. ISBN 9989-649-28-6.