Костадинка Коца Ѓорѓиевска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Костадинка Коца Ѓорѓиевскамакедонски поет.

Животопис[уреди | уреди извор]

Костадинка Ѓорѓиевска е родена во с. Шемшево, Тетовско на 23 мај 1952 година. Завршила средно образование. Од 1969 година живее и работи во Менхенгладбах, Германија. Член на Сојузот на писателите на Германија. Член на ДПМ од 1989 година. Автор е на книгите: Клучеви на душата (1996), Дневникот на една медицинска сестра (1996), Записи од Тетово (1997). Добитник на наградата „Иселеничка грамота“.[1]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонски писатели, Друштво на писатели на Македонија, Скопје, 2004, стр. 86.