Косплеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тројца косплеери: Лево е лик од Ѕвездени патеки, Чудесната Жена и суперзлобникот Локи

Косплеј (јапонски: コスプレ, англиски: cosplay; портманто од costume play = костимирана игра) — занимација во која луѓето носат костими и модни додатоци за да претстават конкретен лик. Овие ликови обично произлегуваат од популарната култура, вклучувајќи аниме, манга, стрипови, видеоигри и филмови. Луѓето често се впуштаат во костимирана игра за да ги прикажат ликовите поверодостојно. Костимите за косплеј можат да разнообразуваат од едноставни облеки до сложени творби, а многу луѓе сами ги создаваат или видоизменуваат своите костими. Тие исто така можат да користат реквизит и шминка за да ја подобрат нивната сличност со ликот што го прикажуваат.[1]

Косплејот вообичаено се поврзува со обожавателски средби, каде што косплеери се собираат за да ги покажат своите костими, да учествуваат во натпревари и да се дружат со други обожаватели. Меѓутоа, косплејот може да се ужива и надвор од средби, на пример на фотосесии и онлајн заедници.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Изразот „косплеј“ (cosplay) е комбинација на зборовите „костим“ (costume) и „игра“ (play), измислен од јапонскиот новинар Нобујуки Такахаши во 1984 г. откако присуствувал на собирот Fiction World Science 1984 Worldcon во Лос Анџелес и бил воодушевен од истанчените костими што ги носеле присутните. Тој напишал статија за настанот за јапонското списание My Anime и го употребил изразот „косплеј“ за да го опише гледиштето на играта со костими на собирот.[2][3][4][5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. . стр. 30. ISBN 978-1-93-333010-5. Занемарен непознатиот параметар |allpages= (help); Занемарен непознатиот параметар |год= (help); Занемарен непознатиот параметар |издание= (help); Занемарен непознатиот параметар |издательство= (help); Занемарен непознатиот параметар |автор= (help); Занемарен непознатиот параметар |заглавие= (help); Отсутно или празно |title= (help)
  2. „Washingtonpost.com: What Would Godzilla Say?“. Архивирано од изворникот на 2020-09-29. Посетено на 2020-12-15. Занемарен непознатиот параметар |deadlink= (се препорачува |url-status=) (help)
  3. Nobuyuki (Nov) Takahashi
  4. Raymond, Adam K. (2014-07-24). „75 Years Of Capes and Face Paint: A History of Cosplay“. Yahoo! Movies. Архивирано од изворникот на 2017-08-21. Посетено на 2014-08-02. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help)
  5. Winge, Theresa (2006). „Costuming the Imagination“. Во Lunning, Frenchy (уред.). Emerging Worlds of Anime and Manga. 1. University of Minnesota Press. стр. 65–76. ISBN 9780816649457.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]