Косова тврдина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Косова тврдина
Kosova graščina
Општи податоци
ГрадЈесенице
ЗемјаСловенија

Косовата тврдина е замок кој се наоѓа во близина на градот Јесенице, во Словенија. Објектот бил изграден во 16 век. Денеска, е музеј[1][2].

Наводи[уреди | уреди извор]