Косвиг (заедница на општини)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Косвиг (Анхалт) е поранешна заедница на општини во округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Седиштето на заедницата на општини било во Косвиг. Била распуштена во септември 2010.

Заедницата на општини Косвиг (Анхалт) се состоела од следниве општини:

  1. Косвиг
  2. Тисен

Координати: 51°53′N 12°26′E / 51.883° N; 12.433° E / 51.883; 12.433