Корјакски

Координати: 53°19′15″N 158°42′45″E / 53.32083° СГШ; 158.71250° ИГД / 53.32083; 158.71250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Корјакски
Корјакски
Највисока точка
Надм. вис.3456 м [1]
Истакнатост2999 м [1]
Ranked 91st
Заведена какоUltra
Координати53°19′15″N 158°42′45″E / 53.32083° СГШ; 158.71250° ИГД / 53.32083; 158.71250[1]
Географија
Корјакски на карта

Карта

МестоКамчатски крај, Русија
Геологија
Видстратовулкан
Последен избув2008 до 2009

Корјакски[2] — активен стратовулкан на полуостровот Камчатка на Далечниот Исток во Русија. Се наоѓа во близина на главниот град на Камчатка, Петропавловск Камчатски. Заедно со соседниот вулкан Авачински, тој е прогласен за Декаден вулкан, идентификувајќи се како достоен за одредена студија како дел од програмата на ООН за намалување на природните катастрофи, земајќи ја предвид неговата историја на експлозивни ерупции и близината до населените места.

Геологија[уреди | уреди извор]

Корјакски се наоѓа на Тихиот Океан во точката каде Тихоокеанската Плоча доаѓа до допир со Евроазиската Плоча со стапка од околу 80 милиметри годишно. Вулканот веројатно бил активен десетици илјади години. Геолошките записи покажуваат дека имало три главни ерупции во последните 10.000 години, на 5500 п.н.е., 1950 п.н.е. и 1550 п.н.е. Овие три ерупции се смета дека биле главно ефузивни, создавајќи обемни лавини текови.

Еруптивна историја[уреди | уреди извор]

Корјакски за првпат избувнал во евидентираната историја во 1890 година. Ерупцијата се одликува со лавини испуштања на пукнатини кои се отвориле на југозападниот дел на вулканот. Се верувало дека повторно избувнал пет години подоцна, но подоцна било докажано дека не се случила ерупција бидејќи она што се сметало дека е столб на ерупцијата, всушност било пареа генерирана од силна фумаролска активност.

Друга кратка, умерена експлозивна ерупција се случила во 1926 година, по што вулканот не бил активен до 1956 година. Ерупцијата од 1956 година била поексплозивна од претходните познати ерупции, со VEI = 3, и генерирал пирокластични текови и лахари. Ерупцијата продолжила до јуни 1957 година.

На 29 декември 2008 година, Корјакски избувна со пепел од 6.000 метри, првата голема ерупција по 3.500 години[3].

Корјакски бил прогласен за Декаден вулкан во 1996 година, заедно со блискиот вулкан Авачински.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 "Kamchatka and Russian Pacific Islands Ultra-Prominence Page" Peaklist.org. Retrieved 2011-11-23.
  2. Koryaksky volcano, Russia Архивирано на 16 март 2012 г.
  3. „Russian volcano erupts“. BBC NEWS. December 30, 2008. Посетено на May 7, 2010.

Литература[уреди | уреди извор]

  • Droznin D., Levin V., Park J., Gordeev E. (2002), Detailed Mapping of Seismic Anisotropy Indicators in Southeastern Kamchatka, American Geophysical Union, Fall Meeting 2002.
  • Levin V., Park J., Gordeev E., Droznin D. (2002), Complex Anisotropic Structure of the Mantle Wedge Beneath Kamchatka Volcanoes, American Geophysical Union, Fall Meeting 2002.
  • Taran Y.A., Connor C.B., Shapar V.N., Ovsyannikov A.A., Bilichenko A.A. (1997), Fumarolic activity of Avachinsky and Koryaksky volcanoes, Kamchatka, from 1993 to 1994, Bulletin of Volcanology, v. 58, p. 441-448.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]