Прејди на содржината

Корурски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Корурски јазик
Korur
Застапен воИндонезија
ПодрачјеПапуа
Говорници320  (2005)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3auq

Корурскиот, или познат како ануски или корурнуски, е австронезиски јазик кој се зборува во Индонезија, на островот Нова Гвинеја. Јазикот е дел од подгрупага на сармски јазици од групата на западноокеански јазици.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Корурски јазик на Ethnologue (англиски)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]