Кортиниче (Враниште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кортиниче
археолошко наоѓалиште
Кортиниче is located in Археолошки локалитет во Македонија
Кортиниче
Кортиниче
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°12′42″N 20°39′51″E / 41.21167° СГШ; 20.66417° ИГД / 41.21167; 20.66417Координати: 41°12′42″N 20°39′51″E / 41.21167° СГШ; 20.66417° ИГД / 41.21167; 20.66417
Основни податоци
Име Кортиниче
Место Враниште
Општина Струга
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кортиниче е археолошки локалитет во близина на струшкото село Враниште. Локалитетот претставува населба од римско време. Се наоѓа на околу 1 км западно од селото, на површина на којашто денес се наоѓаат ниви. По површината има фрагменти од керамички садови, питоси, тегули, имбрекси и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.