Корнелија Грот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Корнелија Грот
Лични податоци
Роден(а) 4 мај 1988 (1988-05-04) (35 г.)
Алкмар, Холандија
Националност Холандија Холандија
Спорт Ракомет
Висина &100000000000001750000001,75 м
Позиција среден бек
Клупски податоци
Тековен клуб Оденсе Оденсе
Број 17
Сениорски клубови
2001-2003
2003-2008
2008-2011
2011-2015
2015-2019
2019-
Колпинг
Вест Фризленд СЕВ Вест Фризленд СЕВ
ТТХ Холстебро ТТХ Холстебро
Мидтјиланд Мидтјиланд
Ѓер Ѓер Ауди ЕТО
Оденсе Оденсе
Репрезентација
2010– Холандија Холандија 133 (417)

Корнелија Нике Грот (родена на 4 мај 1988) е холандска ракометарка која игра на позицијата среден бек за Оденсе и за холандската репрезентација.[1]

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Данска Мидтјиланд[уреди | уреди извор]

Унгарија Ѓер[уреди | уреди извор]

Поединечни[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „EHF profile“. Архивирано од изворникот на 2014-11-08. Посетено на 2018-03-28.