Прејди на содржината

Корисник:MarioPuovik6/Макс Планков медал

Од Википедија — слободната енциклопедија

Макс Планковиот медал е највисоката награда на германското друштво на физичари (германски: Deutsche Physikalische Gesellschaft ; најголемата светска организација на физичари), за извонредни достигнувања на полето на теориската физика. Медалот се доделува еднаш годишно. Победникот е награден со златен медал и рачно напишан пергамент.[1]

Список на добитници[уреди | уреди извор]

Инаугуративната награда: Макс Планк (лево) го дарува Алберт Ајнштајн (десно) со Макс Планковиот медал, 28 јуни 1929, во Берлин, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Max Planck medal, Deutsche Physikalische Gesellschaft, Retrieved November 10, 2013
  2. http://www.dpg-physik.de/preise/preistraeger_mp.html

Надворешни врски[уреди | уреди извор]