Корисник:MacedonianBoy/To do list

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

джингиби герой, мико злодей, алиса селезнева шлюха

Дополнам[уреди | уреди извор]

Средам[уреди | уреди извор]

Создадам[уреди | уреди извор]

 • Главни градови на зависни територии во светот.

Задниккур[уреди | уреди извор]

Држави во Европа (28)[уреди | уреди извор]

 1.  Австрија
 2.  Андора
 3.  Белгија
 4.  Белорусија
 5.  Ватикан
 6.  Германија
 7.  Данска
 8.  Естонија
 9.  Ирска
 10.  Исланд
 11.  Италија
 12.  Литванија
 13.  Лихтенштајн
 14.  Луксембург
 15.  Малта
 16.  Молдавија
 17.  Норвешка
 18. Обединето Кралство Обединето Кралство
 19.  Португалија
 20.  Русија
 21.  Украина
 22.  Финска
 23.  Франција
 24.  Холандија
 25.  Чешка
 26.  Швајцарија
 27.  Шведска
 28.  Шпанија

Држави во Азија (36)[уреди | уреди извор]

 1.  Азербејџан
 2. Авганистан Авганистан
 3. Бангладеш Бангладеш
 4. Бахреин Бахреин
 5. Брунеј Брунеј
 6. Бутан Бутан
 7. Виетнам Виетнам
 8. Израел Израел
 9. Индија Индија
 10. Индонезија Индонезија
 11. Ирак Ирак
 12. Иран Иран
 13. Источен Тимор Источен Тимор
 14. Flag of Japan.svg Јапонија
 15. Јемен Јемен
 16.  Ерменија
 17. Јордан Јордан
 18. Јужна Кореја Република Кореја
 19.  Казахстан
 20. Народна Република Кина НР Кина
 21. Киргистан Киргистан
 22. Либан Либан
 23. Малдиви Малдиви
 24. Малезија Малезија
 25. Flag of Myanmar.svg Бурма
 26. Непал Непал
 27. Оман Оман
 28. Пакистан Пакистан
 29. Саудиска Арабија Саудиска Арабија
 30. Сингапур Сингапур
 31. Сирија Сирија
 32. Тајланд Тајланд
 33.  Узбекистан
 34. Обединети Арапски Емирати Обединети Арапски Емирати
 35. Филипини Филипини
 36.  Шри Ланка

Држави во Африка (26)[уреди | уреди извор]

 1.  Алжир
 2. Демократска Република Конго Демократска Република Конго
 3. Египет Египет
 4. Еритреја Еритреја
 5. Етиопија Етиопија
 6. Зимбабве Зимбабве
 7. Јужна Африка ЈАР
 8. Камерун Камерун
 9. Кенија Кенија
 10. Комори Комори
 11. Либерија Либерија
 1. Flag of Libya.svg Либија
 2. Мадагаскар Мадагаскар
 3. Малави Малави
 4. Мароко Мароко
 5. Мавританија Мавританија
 6. Мозамбик Мозамбик
 7. Нигерија Нигерија
 8. Брег на Слоновата Коска БСК
 9. Сенегал Сенегал
 10. Сиера Леоне Сиера Леоне
 11. Сомалија Сомалија
 12. Судан Судан
 13. Танзанија Танзанија
 14. Тунис Тунис
 15.  Јужен Судан

Држави во Америка (9)[уреди | уреди извор]

 1.  Аргентина
 2. Белиз Белиз
 3.  Венецуела
 4. Доминиканска Република Доминиканска Република
 5. Ел Салвадор Ел Салвадор
 6. Колумбија Колумбија
 7. САД Соединети Американски Држави
 8.  Уругвај
 9.  Чиле

Држави во Океанија (0)[уреди | уреди извор]

Yes check.svgОк Готово

Спорни територии[уреди | уреди извор]

 1. Појас Газа
 2. Западен Брег
 3. Западна Сахара
 4. Тајван
 5. Косово

Жоповучич[уреди | уреди извор]

Готови

Шаблони и country data - само суверени[уреди | уреди извор]

Европа:Yes check.svgОк Готово
Јужна Америка: Yes check.svgОк Готово
Северна Америка: Yes check.svgОк Готово
Краен резултат Код
Авганистан Авганистан {{АВГ}}
Предлошка:АЛА {{АЛА}}
 Албанија {{АЛБ}}
 Алжир {{АЛЖ}}
 Американска Самоа {{АСА}}
 Андора {{АНД}}
Ангола Ангола {{АГО}}
Предлошка:АНВ {{АНВ}}
Предлошка:АТА {{АТА}}
 Антигва и Барбуда {{АНТ}}
 Аргентина {{АРГ}}
 Ерменија {{ЕРМ}}
 Аруба {{АРУ}}
Австралија Австралија {{АВС}}
 Австрија {{АВТ}}
 Азербејџан {{АЗЕ}}
 Бахами {{БХА}}
Бахреин Бахреин {{БАХ}}
Бангладеш Бангладеш {{БАН}}
Предлошка:БАР {{БАР}}
 Белорусија {{БЛР}}
 Белгија {{БЕЛ}}
Белиз Белиз {{БЛЗ}}
Бенин Бенин {{БЕН}}
Flag of Bermuda.svg Бермуда {{БЕР}}
Бутан Бутан {{БУТ}}
 Боливија {{БОЛ}}
 Босна и Херцеговина {{БИХ}}
Боцвана Боцвана {{БОЦ}}
 Бразил {{БРА}}
Предлошка:БТИО {{БТИО}}
Брунеј Брунеј {{БРУ}}
 Бугарија {{БУГ}}
Буркина Фасо Буркина Фасо {{БФА}}
 Бурунди {{БУР}}
Камбоџа Камбоџа {{КАМ}}
Камерун Камерун {{КМР}}
 Канада {{КАН}}
 Зелен ’Рт {{ЗЕЛ}}
Предлошка:КАЈ {{КАЈ}}
Централноафриканска Република Централноафриканска Република {{ЦАР}}
Чад Чад {{ЧАД}}
 Чиле {{ЧИЛ}}
Народна Република Кина НР Кина {{КИН}}
Предлошка:БОЖ {{БОЖ}}
Предлошка:КОО {{КОО}}
 Колумбија {{КОЛ}}
Комори Комори {{КОМ}}
Предлошка:КУК {{КУК}}
Република Конго Република Конго {{КОН}}
Демократска Република Конго Демократска Република Конго {{ДРК}}
 Костарика {{КРИ}}
Брег на Слоновата Коска БСК {{БСК}}
 Хрватска {{ХРВ}}
 Куба {{КУБ}}
Предлошка:КУР {{КУР}}
 Кипар {{КИП}}
 Северен Кипар {{ТРСК}}
 Чешка {{ЧЕШ}}
Чешка Чехословачка {{ЧЕХ}}
 Данска {{ДАН}}
Џибути Џибути {{ЏИБ}}
Доминика Доминика {{ДМА}}
Доминиканска Република Доминиканска Република {{ДОМ}}
 Еквадор {{ЕКВ}}
Египет Египет {{ЕГИ}}
Ел Салвадор Ел Салвадор {{ЕСА}}
 Англија {{АНГ}}
 Екваторска Гвинеја {{ЕГВ}}
Еритреја Еритреја {{ЕРИ}}
 Естонија {{ЕСТ}}
Етиопија Етиопија {{ЕТИ}}
 Европска Унија {{ЕВР}}
 Фолкландски Острови {{ФЛК}}
Flag of the Faroe Islands.svg Фарски Острови {{ФАР}}
Фиџи Фиџи {{ФИЏ}}
 Финска {{ФИН}}
 Франција {{ФРА}}
 Француска Гвајана {{ФРГ}}
Предлошка:ФРП {{ФРП}}
Предлошка:ФЈАТ {{ФЈАТ}}
Габон Габон {{ГАБ}}
Предлошка:ГАМ {{ГАМ}}
 Грузија {{ГРУ}}
 Германија {{ГЕР}}
Источна Германија Источна Германија {{ИГЕР}}
Западна Германија Западна Германија {{ЗГЕР}}
Предлошка:ГАН {{ГАН}}
Предлошка:ГИБ {{ГИБ}}
 Грција {{ГРЦ}}
Предлошка:ГРЕ {{ГРЕ}}
 Гренада {{ГРН}}
Предлошка:ГЛП {{ГЛП}}
Flag of Guam.svg Гуам {{ГУА}}
Гватемала Гватемала {{ГТМ}}
Предлошка:ГРЗ {{ГРЗ}}
 Гвинеја {{ГВИ}}
 Гвинеја-Бисао {{ГБИ}}
 Гвајана {{ГВА}}
Хаити Хаити {{ХАИ}}
[[File:|22x20px|border |alt=Хондурас|link=Хондурас]] Хондурас {{ХОН}}
 Хонгконг {{ХКГ}}
 Унгарија {{УНГ}}
 Исланд {{ИСЛ}}
Индија Индија {{ИНД}}
 Индонезија {{ИДН}}
Иран Иран {{ИРН}}
Ирак Ирак {{ИРК}}
 Ирска {{ИРС}}
Предлошка:МАН {{МАН}}
Израел Израел {{ИЗР}}
 Италија {{ИТА}}
Јамајка Јамајка {{ЈАМ}}
Flag of Japan.svg Јапонија {{ЈАП}}
Предлошка:ЏЕР {{ЏЕР}}
Јордан Јордан {{ЈОР}}
 Казахстан {{КАЗ}}
Кенија Кенија {{КЕН}}
Кирибати Кирибати {{КИР}}
Северна Кореја ДНР Кореја {{СКО}}
Јужна Кореја Република Кореја {{ЈКО}}
 Косово {{КОС}}
 Кувајт {{КУВ}}
Предлошка:КРГ {{КРГ}}
Лаос Лаос {{ЛАО}}
 Латвија {{ЛЕТ}}
Либан Либан {{ЛИБ}}
Лесото Лесото {{ЛЕС}}
Либерија Либерија {{ЛБР}}
 Либија {{ЛБИ}}
 Лихтенштајн {{ЛИХ}}
 Литванија {{ЛИ}}
 Луксембург {{ЛУК}}
Flag of Macau.svg Макао {{МКО}}
Македонија Македонија {{МАК}}
Мадагаскар Мадагаскар {{МАД}}
Предлошка:МАВ {{МАВ}}
Малезија Малезија {{МЛЗ}}
Малдиви Малдиви {{МЛД}}
Предлошка:МЛИ {{МЛИ}}
 Малта {{МАЛ}}
Маршалски Острови Маршалски Острови {{МАО}}
Предлошка:МТК {{МТК}}
Предлошка:МРТ {{МРТ}}
Предлошка:МАВ {{МАВ}}
Предлошка:МАЈ {{МАЈ}}
 Мексико {{МЕК}}
СД Микронезија СД Микронезија {{МИК}}
 Молдавија {{МОЛ}}
 Монако {{МОН}}
Монголија Монголија {{МНГ}}
 Црна Гора {{ЦГР}}
Предлошка:МСР {{МСР}}
Мароко Мароко {{МАР}}
Мозамбик Мозамбик {{МОЗ}}
Мјанмар Мјанмар {{МЈА}}
Намибија Намибија {{НАМ}}
Предлошка:НАУ {{НАУ}}
Непал Непал {{НЕП}}
 Холандија {{ХОЛ}}
 Холандски Антили {{ХАН}}
Предлошка:НКЛ {{НКЛ}}
Нов Зеланд Нов Зеланд {{НЗЛ}}
Никарагва Никарагва {{НИК}}
Нигер Нигер {{НИГ}}
Предлошка:НГР {{НГР}}
 Ниуе {{НИУ}}
Предлошка:НФК {{НФК}}
 Северна Ирска {{СЕИ}}
Flag of the Northern Mariana Islands.svg Маријански Острови {{СМО}}
 Норвешка {{НОР}}
Предлошка:ОМА {{ОМА}}
Пакистан Пакистан {{ПАК}}
Палау Палау {{ПАЛ}}
Предлошка:ПЛЕ {{ПЛЕ}}
Панама Панама {{ПАН}}
Папуа Нова Гвинеја Папуа Нова Гвинеја {{ПНГ}}
 Парагвај {{ПАР}}
 Перу {{ПЕР}}
Филипини Филипини {{ФИЛ}}
Предлошка:ПИТ {{ПИТ}}
 Полска {{ПОЛ}}
 Португалија {{ПОР}}
Предлошка:ПРИ {{ПРИ}}
Катар Катар {{КАТ}}
Предлошка:РЕУ {{РЕУ}}
 Романија {{РОМ}}
 Русија {{РУС}}
Руанда Руанда {{РУА}}
Предлошка:СБА {{СБА}}
Предлошка:СЕЛ {{СЕЛ}}
Свети Китс и Невис Свети Китс и Невис {{СКН}}
Света Луција Света Луција {{СЛУ}}
Предлошка:СМА {{СМА}}
Предлошка:СИМ {{СИМ}}
Предлошка:СПМ {{СПМ}}
Свети Винсент и Гренадини Свети Винцент и Гренадини {{СВГ}}
Самоа Самоа {{САМ}}
 Сан Марино {{СМР}}
Сао Томе и Принципе Сао Томе и Принципе {{СТП}}
Саудиска Арабија Саудиска Арабија {{САР}}
 Шкотска {{ШКО}}
Сенегал Сенегал {{СЕН}}
 Србија {{СРБ}}
 Србија и Црна Гора {{СЦГ}}
Сејшели Сејшели {{СЕЈ}}
Сиера Леоне Сиера Леоне {{СЛЕ}}
Сингапур Сингапур {{СИН}}
 Словачка {{СВК}}
 Словенија {{СЛО}}
Соломонски Острови Соломони {{СОО}}
Сомалија Сомалија {{СОМ}}
Јужна Африка ЈАР {{ЈАР}}
Предлошка:ЈЏЈ {{ЈЏЈ}}
 Шпанија {{ШПА}}
 Шри Ланка {{ШРИ}}
Судан Судан {{СУД}}
 Суринам {{СУР}}
Flag of Eswatini.svg Есватини {{СВА}}
 Шведска {{ШВЕ}}
 Швајцарија {{ШВА}}
Сирија Сирија {{СИР}}
 Тајван {{ТВН}}
Таџикистан Таџикистан {{ТАЏ}}
Танзанија Танзанија {{ТАН}}
Тајланд Тајланд {{ТАЈ}}
Источен Тимор Источен Тимор {{ИСТ}}
Того Того {{ТОГ}}
Предлошка:ТОК {{ТОК}}
Тонга Тонга {{ТОН}}
 Тринидад и Тобаго {{ТРИ}}
Тунис Тунис {{ТУН}}
 Турција {{ТУР}}
Туркменистан Туркменистан {{ТКМ}}
Предлошка:ТИК {{ТИК}}
Тувалу Тувалу {{ТУВ}}
Уганда Уганда {{УГА}}
 Украина {{УКР}}
Обединети Арапски Емирати Обединети Арапски Емирати {{ОАЕ}}
 Обединето Кралство {{ВБР}}
 ООН {{ООН}}
 САД {{САД}}
Предлошка:МОСАД {{МОСАД}}
 Уругвај {{УРУ}}
СССР СССР {{СССР}}
 Узбекистан {{УЗБ}}
Вануату Вануату {{ВАН}}
 Ватикан {{ВАТ}}
 Венецуела {{ВЕН}}
Виетнам Виетнам {{ВИЕ}}
Предлошка:БДО {{БДО}}
Предлошка:АДО {{АДО}}
 Велс {{ВЕЛ}}
Предлошка:ВИФ {{ВИФ}}
 Западна Сахара {{ЗСА}}
Јемен Јемен {{ЈЕМ}}
СФРЈ СФР Југославија {{СФРЈ}}
Замбија Замбија {{ЗАМ}}
Зимбабве Зимбабве {{ЗИМ}}
 1. македонски кратенки
 2. да се направат непостоечки
 3. да се средат постоечките (сите можни верзии да пренасочуваат во една користејќи country data)
 4. да се поделат на суверени, независни и поранешни држави
 5. да се направи нова листа со оригинални ISO кодови

Средени села и општини[уреди | уреди извор]

to do: картата во рамките на инфокутијата за селата
Кичево и кичевско Yes check.svgОк Готово

Предлошка:Населени места во општина Кичево

Тетово и тетовско
Дебар и дебарско Yes check.svgОк Готово

Предлошка:Села во Општина Центар Жупа Предлошка:Населени места во Општина Дебар

Охрид и охридско

Предлошка:Села во Општина Дебарца

Скопје и скопско

Предлошка:Населени места во општина Арачиново

Радовиш и радовишко
Кочани и кочанско
Струга и струшко


Свети Николе и светиниколско
Прилеп и прилепско

Sandbox[уреди | уреди извор]

en:Category:Language_stubs

닉올체

Макѐдонски јазик

{{Script|Cyrs|збор}}

Никола Стоіаноски

Азбука[уреди | уреди извор]

 • Големи букви
А
/a/
Б
/b/
В
/v/
Г
/ɡ/
Д
/d/
Ѓ
/ɟ/
Е
/ɛ/
Ж
/ʒ/
З
/z/
Ѕ
/ʣ/
И
/i/
І
/j/
К
/k/
Л
/l/
Л’
/ʎ/
М
/m/
Н
/n/
Н’
/ɲ/
О
/ɔ/
П
/p/
Р
/r/
С
/s/
Т
/t/
Ќ
/c/
У
/u/
Ф
/f/
Х
/h/
Ц
/ʦ/
Ч
/ʧ/
Џ
/ʤ/
Ш
/ʃ/
 • Мали букви
а
/a/
б
/b/
в
/v/
г
/ɡ/
д
/d/
ѓ
/ɟ/
е
/ɛ/
ж
/ʒ/
з
/z/
ѕ
/ʣ/
и
/i/
і
/j/
к
/k/
л
/l/
л’
/ʎ/
м
/m/
н
/n/
н’
/ɲ/
о
/ɔ/
п
/p/
р
/r/
с
/s/
т
/t/
ќ
/c/
у
/u/
ф
/f/
х
/h/
ц
/ʦ/
ч
/ʧ/
џ
/ʤ/
ш
/ʃ/

Знамиња на општини[уреди | уреди извор]

Грбови[уреди | уреди извор]

Слогница речовска[уреди | уреди извор]

[стр. 2]

Самъ во Іисȣсъ! Свидѣтелствȣва.
да − аль. ни Еденъ. Предсказатель.
ȣсвоемъ отечестви! чести неиматъ
еван. отъ їѡва. гла. д. зача. м. д.

[стр. 3]

Притяжательнихъ сказаниы. и, содържаниы, притяжательства букваркинихъ у образительнихъ засебинье. за славяанско-македонски язикъ. аиза, биди каковъ дае други иноизраженискихъ писуванье.

Глава I.

Входъ за язическо правописание. толкуванье.

1во. Правописание! се вельитъ това. што кога писуваме за нешто некому. а онъ наше писуванѣ разбиратъ. но речено писуванье. го хобразуваме. со некаквихъ бельези. та (доказуваме) наше (мисльенье) ильи, (оние) гльедаешти реченихъ (бельези.) спроти нихъ разберуватъ. наше мисленье. штому казуваме. ильи, порочуваме. ако е написано. со бельези. разбиратъ спроти написанихъ бельези, а ако речуваме на уста. овея речуванье го учинуваме. безъ бельези. но и за безъ бельези речено онъ слушатъ та наше мисльенье. као со бельези спроти гласовски изражениы разберуватъ.

2. Харно. ние 1) вельиме. да-аль. наше мисленье. со право писание го образуваме другему. емъ онъ ни разбиратъ. но затова. неодобравамъ. дальи зноеме. аль е. верно, и правословско наше мисльенье. та да писуваме правописание.

За това дека. требетъ! наінапредъ да зноеме (Правословіе.) та спроти правословию. и со право писание да писуваме. наше мисльенье.

1) разльики, мие наша. ми. сър. ниь, бъл.

[стр. 4]

Демографски карти[уреди | уреди извор]

Народни херои[уреди | уреди извор]

Инфокутија[уреди | уреди извор]

{{Инфокутија за град во Бугариjа
|име
|слика
|опис
|грб
|знаме
|  географска широчина=
|  географска должина=
|  lat_dir= | lat_deg= | lat_min= | lat_sec=
|  lon_dir= | lon_deg= | lon_min= | lon_sec=
|регион=
|општина=
|населби=
|градоначалник=
|прекар
|геокод
|мото=
|заштитници=
|поштенски код=
|повикувачки број=
|авто=
|општински јазици=
|официјална страница=
|доселување=
|основан=
|старо име1=
|старо име2=
|старо име3=
|површина=
|надморска височина=
|копно=
|вода=
|паркови=
|клима=
|население=
|етнички групи=
|јазици=
}}
Flag of the Republic of Macedonia.svg
Flag of the Republic of Macedonia.svg
{{{име}}}
Знаме на {{{име}}}
Грб на {{{име}}}
[[Слика:{{{слика}}}|{{{големина на слика}}}]]

{{{опис}}}

Местоположба
{{{име}}} is located in Македонија
{{{име}}}
{{{име}}} (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Управа
Регион {{{регион}}}
Општина {{{општина}}}
Населби {{{населби}}}
Градоначалник {{{градоначалник}}}
Податоци
Име {{{име}}}
Прекар {{{прекар}}}
ISO 3166-2:MK {{{геокод}}}
Гесло {{{мото}}}
Патрон/-и {{{заштитници}}}
Поштенски број {{{поштенски код}}}
Повикувачки број {{{повикувачки број}}}
Авто. ознака {{{авто}}}
Општински јазици {{{општински јазици}}}
Мрежно место {{{официјална страница}}}
Историја
Населен во {{{доселување}}}
Основан во {{{основан}}}
Стари имиња {{{старо име1}}}
{{{старо име2}}}
{{{старо име3}}}
Географија
Површина {{{површина}}}
Над. височина {{{надморска височина}}}
Копно {{{копно}}}
Вода {{{вода}}}
Паркови {{{паркови}}}
Клима {{{клима}}}
Население
Население {{{население}}}
Етнички групи {{{етнички групи}}}
Главен јазик/ -ци {{{јазици}}}
Портал