Корисник:Kiril Simeonovski/Песок 4

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ова е список на државни водачи, премиери, и други водачи во 2009 година.

Ова е список на лидери на држави во 2009 година. Во него се наведени сите шефови на држави и претседатели на извршниот орган, кои биле на функција во 2009 година. Поделени се по држави, кои пак се подредени по азбучен ред и поделени во зависност од континентот на кој се наоѓаат. Континентите, исто така се подредени по азбучен ред.

Австралија и Океанија[уреди | уреди извор]

Држава Функција Име Портрет Владеење Животен век
Австралија Австралија Монарх Елизабета II
Elizabeth II.jpg
1952-сè уште 1926-
Генерален гувернер Квентин Брис
Quentin Bryce cropped.JPG
2008-сè уште 1942-
Премиер Кевин Рад
KevinRuddZoom.JPG
2007-сè уште 1957-

Азија[уреди | уреди извор]

Африка[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Држава Функција Име Портрет Владеење Животен век
 Австрија Претседател Хајнц Фишер
Heinz Fischer (Gala-Nacht des Sports 2009).jpg
2004-сè уште 1938-
Канцелар Вернер Фајман
Werner Faymann Wien08-2008a.jpg
2008-сè уште 1960-
 Азербејџан Претседател Илхам Алиев
Ilham Aliyev in Poland, 2008.jpg
2003-сè уште 1961-
Премиер Артур Расизаде 2003-сè уште 1935-
 Албанија Претседател Бамир Топи
Bamir Topi.jpg
2007-сè уште 1957-
Премиер Сали Бериша
Msc 2006-Saturday, 16.00 - 18.00-Berisha.jpg
2005-сè уште 1944-
 Андора Епископски ко-принц Жан Енрик Виве Сисилиа 2003-сè уште 1949-
Никола Саркози
Msc 2009-Saturday, 11.00 - 13.00 Uhr-Zwez 008 Sarkosy new.jpg
2007-сè уште 1953-
Шеф на Владата Алберт Пинтат 2005-2009 1943-
Жауме Бартумеу 2009-сè уште 1954-

Јужна Америка[уреди | уреди извор]

Северна Америка[уреди | уреди извор]