Корисник:Ilievski.a/Ричард Е.Бирд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ричард Евелин Бирд  (25 октомври , 1888 – 11 март , 1957) бил  Американски морнарички офицер и истражувач. Тој бил добитник на Медал на честа, највисоката чест за храброста дадени од страна на САД, и бил пионерски Американски пилот, поларниот истражувач, и организатор на поларната логистика. Авион летови во која тој служел како навигатор и експедиција лидер преминал на Атлантскиот Океан, сегмент на Арктичкиот Океан, и еден сегмент на Antarctic Плато. Бирд тврдел дека неговата експедиција било прв да стигне и на Северниот Пол и Јужниот Пол со авион. Сепак, неговото тврдење дека стигнал на Северниот пол било спорно[1]

Семејство[уреди | уреди извор]

Прадедовска Грбот на Бирд семејство

Потекло[уреди | уреди извор]

Бирд бил роден во Винчестер, Вирџинија. Тој бил потомок на едно од првите семејства на Вирџинија. . Тој бил брат на  Гувернерот на Вирџинија и  Сенаторот на САД Хари F. Бирд, доминантна фигура во Вирџинија Демократската Партија од 1920-тите до 1960-тите години; нивниот татко извесно време служел како спикер на  Домот  на Делегатите во Вирџинија.[се бара извор]

Бракот[уреди | уреди извор]

На 20 јануари, 1915 година,Ричард се оженил со Мари Доналдсон Ames (г. 1974).Подоцна нарекол еден дел од Антартикот кој што го открил како "Marie Byrd Land" по неа. Тие имале четири деца – Ричард Евелин Бирд III, Евелин Bolling Бирд Кларк, Кетрин Agnes Бирд Брејер, и Хелен Бирд Stabler. До крајот на 1924, Бирд со семејството се преселил во голем brownstone во 9 Brimmer Улица во Бостон е модерен Светилник Ридот соседството , кои биле купени од страна на  таткото на Мари,кој бил богат индустријалец.[2]

.[3]

.[4]

Видете исто така[уреди | уреди извор]

 • Авантуристи' Клуб на Њујорк
 • Форд Се Движи
 • Laurence McKinley Гулд
 • Листа на Antarctic експедиции
 • Листа на Freemasons
 • Листа на елис за време на peacetime
 • Синови на Американската Револуција

Референци[уреди | уреди извор]

 1. Richard Sale and Madeleine Lewis, Explorers, Smithsonian, 2005, p. 34
 2. Levitt, Rachel (July 2010). „On the Market: 9 Brimmer Street“. Boston Magazine.
 3. Navy Register, 1914. p. 64.
 4. Report of the Adjutant General of Rhode Island. 1929.

[[Категорија:Родени во 1888 година]] [[Категорија:Починати во 1957 година]] [[Категорија:Истражувачи на Антарктикот]] [[Категорија:Апсолвенти на Универзитетот на Вирџинија]]