Корисник:EfkoMKD/песок3

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Список на години во музиката (Табела)
Поврзани теми од периодот

Настани[уреди | уреди извор]

Јануари[уреди | уреди извор]

  • Јануари
  • Јануари 1
    • Годината започнува со силно враќање на диско ерата, со што резултира да мнозинствто музичари го напуштат акустичниот и аналогниот начин на создавање на музика со цел оддалечување од се што е поврзано со диско музиката (со исклучок на ритам машините). Во декадата што следува доминантна ќе биде дигиталната синтисајзер музика со што бројни музичари кои предходно свиреле на некој инструмет со цел создавање диско музика, остануваат без работа.

Клиф Ричард е назначен од страна на Британскиот почесен систем (БПС) од страна на англиската кралица Елизабета II. Единствено и само Биталси и Елтон Џон се останатите поп музичари кој се стекнале со оваа титлула.

    • Музичката сцена во Мелбурн доживува експлозија од независни музички групи, со големо влијание од американската и англиската Панк сцена. The Zorros на аудиција го избиураат нивниот тапанар Грег Педлеи.
  • Јануари 7 - На 45 годишна возраст, песнописецот Лери Вилијамс најден е мртов во неговиот дом во Лос Анџелес, Калифорнија со прострелна рана од пиштол.

Истрагата до денеска нема точни информации за тоа дали се работи за убиство или самоубиство.

February[уреди | уреди извор]

  • Февруари 8 - Дејвид Бови после 10 години брак се разведува со неговата жена Анџи. Бови го добива старателството над нивниот 9-годишен син Зови.
  • Февруари 14 - Лоу Ред се жени за Силвија Моралес во Њу Јорк.
  • Февруари 19 - Бон Скот, фронтменот на AC/DC, умира во Лондон. Официјално причина за смрта е акутно труење од алкохол.

Март[уреди | уреди извор]

April–December[уреди | уреди извор]

Other events[уреди | уреди извор]

Bands formed[уреди | уреди извор]

See Category:Musical groups established in 1980

Bands disbanded[уреди | уреди извор]

Albums released[уреди | уреди извор]

Поврзано: [[::Category:1980 albums|:Category:1980 albums]]

Awards[уреди | уреди извор]

Charts[уреди | уреди извор]

List of Number 1 Hits[уреди | уреди извор]

Biggest hit singles[уреди | уреди извор]

The following songs achieved the highest chart positions in the charts of 1980.

# Artist Title Year Country Chart Entries
1 Pink Floyd Another Brick in the Wall (part 2) 1980 Обединето Кралство UK 1 - Dec 1979, US BB 1 - Feb 1980, Canada 1 - Jan 1980, Sweden (alt) 1 - Feb 1980, France 1 - Feb 1980, Austria 1 - Feb 1980, Switzerland 1 - Jan 1980, Norway 1 - Jan 1980, Germany 1 - Jan 1980, Éire 1 - Dec 1979, Poland 1 of all time, US CashBox 3 of 1980, Holland 3 - Dec 1979, Australia 4 of 1980, KROQ 6 of 1980, POP 7 of 1980, South Africa 8 of 1980, Germany 9 of the 1980s, Europe 11 of the 1970s, Italy 12 of 1980, US BB 15 of 1980, RYM 18 of 1979, TheQ 28, Virgin 39, Belgium 50 of all time, Scrobulate 51 of live, RIAA 296, Rolling Stone 375, Acclaimed 392, OzNet 594
2 Diana Ross Upside Down 1980 САД US BB 1 - Aug 1980, Sweden (alt) 1 - Aug 1980, France 1 - Aug 1980, Switzerland 1 - Aug 1980, Norway 1 - Aug 1980, New Zealand 1 for 3 weeks Oct 1980, Australia 1 for 4 weeks Aug 1981, UK 2 - Jul 1980, Holland 2 - Jul 1980, Austria 2 - Oct 1980, US CashBox 4 of 1980, Germany 4 - Sep 1980, Canada 8 - Sep 1980, Italy 8 of 1980, South Africa 11 of 1980, Australia 15 of 1980, POP 22 of 1980, US BB 30 of 1980, Scrobulate 42 of disco, RYM 83 of 1980, Germany 87 of the 1980s, Acclaimed 1364
3 Barbra Streisand Woman in Love 1980 САД UK 1 - Oct 1980, US BB 1 - Sep 1980, Holland 1 - Sep 1980, Sweden (alt) 1 - Oct 1980, Austria 1 - Dec 1980, Switzerland 1 - Oct 1980, Norway 1 - Nov 1980, Germany 1 - Jan 1981, Éire 1 - Oct 1980, Australia 1 for 2 weeks Sep 1981, South Africa 2 of 1980, Italy 3 of 1981, France 7 - Oct 1980, US CashBox 9 of 1980, Australia 21 of 1980, Germany 36 of the 1980s, RYM 157 of 1980
4 Lipps Inc Funkytown 1980 САД US BB 1 - Apr 1980, Holland 1 - Apr 1980, Austria 1 - Jul 1980, Switzerland 1 - May 1980, Norway 1 - Jul 1980, Germany 1 - Jun 1980, UK 2 - May 1980, Sweden (alt) 2 - Jun 1980, US BB 4 of 1980, POP 5 of 1980, Scrobulate 7 of disco, Australia 9 of 1980, US CashBox 10 of 1980, Germany 14 of the 1980s, Italy 30 of 1980, RYM 73 of 1979, Acclaimed 520
5 John Lennon (Just Like) Starting Over 1980 Обединето Кралство UK 1 - Nov 1980, US BB 1 - Nov 1980, Canada 1 - Nov 1980, Switzerland 1 - Dec 1980, Australia 1 for 4 weeks Dec 1981, Austria 2 - Feb 1981, Norway 2 - Dec 1980, Sweden (alt) 3 - Nov 1980, Germany 6 - Jan 1981, France 9 - Nov 1980, US BB 12 of 1980, Australia 18 of 1981, Italy 29 of 1981, RYM 32 of 1980, POP 49 of 1980, US CashBox 57 of 1980, Germany 298 of the 1980s, OzNet 683, Acclaimed 1637

US and UK #1 hit singles[уреди | уреди извор]

(in chronological order)

US #1 Singles and Artist(Weeks at #1)
"Please Don't Go" - KC & The Sunshine Band(1)
"Escape (The Piña Colada Song)" - Rupert Holmes(2 weeks in 1979 + 1 week in 1980)
"Rock with You" - Michael Jackson(4)
"Do That to Me One More Time" - The Captain & Tennille(1)
"Crazy Little Thing Called Love" - Queen(4)
"Another Brick in the Wall, Part II" - Pink Floyd(4)
"Call Me" - Blondie(6)
"Funkytown" - Lipps Inc(4)
"Coming Up (Live At Glasgow)" - Paul McCartney(3)
"It's Still Rock and Roll to Me" - Billy Joel(2)
"Magic" - Olivia Newton-John(4)
"Sailing" - Christopher Cross(1)
"Upside Down" - Diana Ross(4)
"Another One Bites the Dust" - Queen(3)
"Woman in Love" - Barbra Streisand(3)
"Lady" - Kenny Rogers(6)
"(Just Like) Starting Over" - John Lennon(1 week in 1980 + 2 weeks in 1981)

UK #1 Singles and Artist(Weeks at #1)
"Another Brick in the Wall, Part II" - Pink Floyd(3 weeks in 1979 + 2 weeks in 1980)
"Brass in Pocket" - Pretenders(2)
"The Special AKA Live!" - The Specials(2)
"Coward of the County" - Kenny Rogers(2)
"Atomic" - Blondie(2)
"Together We Are Beautiful" - Fern Kinney(1)
"Going Underground/The Dreams Of Children" - The Jam(3)
"Working My Way Back to You" - Detroit Spinners(2)
"Call Me" - Blondie(1)
"Geno" - Dexy's Midnight Runners(2)
"What's Another Year" - Johnny Logan(2)
"Suicide Is Painless" (Theme From M*A*S*H)- The Mash(3)
"Crying" - Don McLean(3)
"Xanadu" - Olivia Newton-John & Electric Light Orchestra(2)
"Use It Up and Wear It Out" - Odyssey(2)
"The Winner Takes It All" - ABBA(2)
"Ashes To Ashes" - David Bowie(2)
"Start!" - The Jam(1)
"Feels Like I'm in Love" - Kelly Marie(2)
"Don't Stand So Close to Me"- The Police(4), best selling single of the year
"Woman in Love" - Barbra Streisand(3)
"The Tide Is High" - Blondie(2)
"Super Trouper" - ABBA(3)
"(Just Like) Starting Over" - John Lennon(1)
"There's No One Quite Like Grandma" - St Winifred's School Choir(1 week in 1980 + 1 week in 1981)

Other significant singles[уреди | уреди извор]

Поврзано: [[::Category:1980 singles|:Category:1980 singles]]

Published popular music[уреди | уреди извор]

Classical music[уреди | уреди извор]

Opera[уреди | уреди извор]

Поврзано: [[::Category:1980 operas|:Category:1980 operas]]

Musical theater[уреди | уреди извор]

Musical films[уреди | уреди извор]

Births[уреди | уреди извор]

Deaths[уреди | уреди извор]

See also[уреди | уреди извор]